Księgarnia | Wystawa (Polska)
2016-01-14 do 2016-01-20 7 JEDNODNIOWYCH WYSTAW W KRAKOWIE PRZED AUKCJĄ W WARSZAWI
kurator: Dominik Kuryłek
2016-01-14 do 2016-01-20
7 JEDNODNIOWYCH WYSTAW W KRAKOWIE PRZED AUKCJĄ W WARSZAWI
kurator: Dominik Kuryłek
Prezentacja zorganizowana w Księgarni | Wystawie - galerii Fundacji Razem Pamoja mieszczącej się na ulicy Józefińskiej 9 w Krakowie - będzie czymś niebywałym. W niewielkiej przestrzeni będzie można przez tydzień obejrzeć 60 z 80 prac podarowanych Fundacji przez zaprzyjaźnionych artystów. Będzie to jedna z największych prezentacji międzynarodowej sztuki współczesnej, zorganizowana w Krakowie w przeciągu ostatnich kilku lat.
Na wystawie - składającej się z siedmiu codziennie zmienianych mniejszych wystaw - zostaną zaprezentowane dzieła gwiazd sztuki światowej oraz prace artystów mniej znanych, których podobnie jak starszych kolegów po fachu porywa naturalna pasja tworzenia. W Krakowie zobaczymy sztukę dojrzałą, tworzoną przez profesorów uczelni o międzynarodowej renomie, artystów obecnych w prestiżowych kolekcjach na świecie oraz prace osób mniej znanych, które śmiało rozwijają swoje artystyczne skrzydła.
Wszystkich biorących udział w wystawie połączyła sympatia do działań Fundacji Razem Pamoja, która kieruje się hasłem „Poznawać, Działać, Dzielić się” dążąc do transkontynentalnego spotkania i równorzędnej współpracy pomiędzy globalną Północą i globalnym Południem. Fundacja opiera się na ideach edukacji bez uprzedzeń, dydaktyki współpracy, pomocy wzajemnej i edukacji globalnej. Identyfikujący się z tymi hasłami wierzą, że możliwość realnej zmiany prowadzącej do zbudowania świata wolnego od niesprawiedliwości tkwi przede wszystkim w ludziach (szczególnie młodych), a nie w bezdusznych strukturach globalnych instytucji.
Fundacja Razem Pamoja wspomaga transkulturową wymianę realizując bazujące na idei spotkania niekonwencjonalne projekty o ogromnym potencjale edukacyjnym. Przełamuje schematy działania, kierując się w swojej aktywności metodologią współpracy. Przykładem tego jest właśnie zbiórka dzieł sztuki oraz wystawienie ich na aukcji, która odbędzie się w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. W całym przedsięwzięciu nie chodzi jednak o chęć zysku. Najważniejsze jest poszerzenie kręgu zainteresowanych wspólnym działaniem wynikającym z dzielenia się, które może prowadzić do lepszego poznania i dalszej współpracy w przyszłości.
Wszystko to dzieje się dzięki sztuce. Dlatego Fundacja Razem Pamoja oddaje hołd popierającym ją przyjaciołom-artystom organizując wielką wystawę ich darów, które nie są przypadkowym zbiorem. Wszystkie te dzieła bowiem zostały specjalnie wybrane przez twórców pod kątem problemów, które stara się rozwiązywać Fundacja. Prace zostały ułożone w 7 wystaw przez profesjonalnego kuratora sztuki współczesnej, który zestawiając je razem starał się wydobyć z nich energię pobudzającą do krytycznego spojrzenia na rzeczywistość, autorefleksji oraz zwiększenia poczucia własnej odpowiedzialności za świat.
Na pierwszej inauguracyjnej wystawie zobaczymy dzieła skłaniające do wnikliwego spojrzenia na rzeczywistość, która obfituje w zdarzenia prowokujące do zastanowienia się nad kondycją człowieka w epoce dzikiego konsumeryzmu likwidującego jak to określił Witkacy głód metafizyczny.
13.01-14.01
Rafał Bujnowski
Piotr Janas
Romuald Kutera
Anna Kutera
Mikołaj Małek
Bartosz Materka
Izabela Tarasewicz
Druga z serii siedmiu wystaw jedynie na pierwszy rzut oka wydawać się będzie prezentacją sztuki artystów neomodernistycznych zdystansowanych wobec rzeczywistości. Tak naprawdę pokazywane na niej dzieła ujawnią krytyczną postawę autorów wobec świata rozumianego jako dramatyczna sieć politycznych i ekonomicznych powiązań.
15.01
Tomasz Baran
Iddi Bashir
Piotr Błachut
Karolina Brzuzan
Łukasz Jastrubczak
Paweł Kruk
Slavs and Tatars
Łukasz Surowiec
Monika Drożyńska
Radosław Szlaga
Trzeciego dnia zobaczymy dzieła wynikające z dziwnego doświadczenia niestosowności współczesnej cywilizacji. Prace nie tylko skłaniać będą do przemyślenia relacji pomiędzy tym, co jest określane jako naturalne i kulturowe. Pokaz ten ujawni przekonanie artystów, że współczesna cywilizacja jest tylko pewnym narzędziem. Tak jak inne wytwory człowieka można ją swobodnie kształtować, naprawiać, zmieniać, a jak do niczego się nie nadaje to po prostu wyrzucić na śmietnik. Prezentowane prace podkreślają wagę indywidualnego poznawania świata. Skłaniają potencjalnych eksploratorów do przyjęcia postawy wzorowanej na dziewiętnastowiecznych empirycznych badaczach przyrody.
16.01
Dobrawa Borkala
Bogna Burska
Maciej Chorąży
Tatiana Czekalska i Leszek Golec
Justyna Górowska
Agata Kus
Magdalena Lazar
Krzysztof Maniak
Olivier Richon
Adam Rzepecki
Czwartego dnia zaprezentowane zostaną dzieła świadczące o niejednoznaczności międzyludzkich relacji. Można na niej będzie obejrzeć prace wyrażające tęsknotę za zwyczajnym spotkaniem z innymi. Towarzyszyć im będą prace, w których ujawnione zostało dramatyczne dążenie do wyrażenia siebie, określenia swojej tożsamości pomimo presji fizycznej, psychicznej i symbolicznej.
17.01
Bogusław Bachorczyk
Piotr Bujak
Marta Deskur
Roman Dziadkiewicz
Zuzanna Janin
Ewa Juszkiewicz
Irena Kalicka
Anna Maria Karczmarska
Joanna Piotrowska
Hal Samples
Ewa Zarzycka
Grzegorz Zygier
Na piątej wystawie będzie można zobaczyć dzieła mówiące o pustce otaczającego nas świata. Patrząc na zebrane prace doświadczymy symbolicznego stanu utraty. Utraty czego? Chyba każdy będzie musiał sam odpowiedzieć sobie na to pytanie zwracając się do swoich najgłębiej skrywanych obaw. Dla niektórych może być to śmierć, dla innych po prostu brak kontaktu z drugim człowiekiem.
18.01
Ewa Axelard
Jonny Biggs
Adam Gruba
Andrzej Karoń
Dawid Misiorny
Tomasz Prymon
Helena Siemińska
Małgorzata Szymankiewicz
Marzena Ślusarczyk
Przedostatnia wystawa w Księgarni | Wystawie będzie świadczyć o potędze wyobraźni umożliwiającej realną zmianę rzeczywistości.
19.01
Krzysztof Mężyk
Mathilde Rosier
Xawery Wolski
Jakub Julian Ziółkowski
Ostatnia prezentacja nie będzie miała wspólnego mianownika. Kurator zawierzył swojej intuicji prezentując dzieła uwodzące, intrygujące, zachwycające, wzruszające albo po prostu powalające swoim pięknem.
20.01
Agnieszka Brzeżańska
Tomasz Kowalski
Sharon Lockhart
Marta Loboda
Elisabeth Molin
Ryan Moule
Paulina Ołowska
Eva Vermandel
Kurator: Dominik Kuryłek
Wernisaż: 13. 01. 2016 18:00