MATHARE ART GALLERY (Kenia)
2019-02-11 do 2019-02-11 HatiHati Hat exhibition/Sesama Book premiere/Mathare Art Gallery
Jakub Gliński Nastia Vorobiova Marek Chlanda Aleksandra Ska Michalina Bigaj Kamil Kuitkowski/Marika Szewczyk Łukasz Roth Natalia Janus-Malewska Pat Guzik Indi Orlando Włodek Dembowski Małgorzata Markiewicz Roman Dziadkiewicz Iza Koczanowska Dadi Setiyadi
2019-02-11 do 2019-02-11
HatiHati Hat exhibition/Sesama Book premiere/Mathare Art Gallery
Jakub Gliński Nastia Vorobiova Marek Chlanda Aleksandra Ska Michalina Bigaj Kamil Kuitkowski/Marika Szewczyk Łukasz Roth Natalia Janus-Malewska Pat Guzik Indi Orlando Włodek Dembowski Małgorzata Markiewicz Roman Dziadkiewicz Iza Koczanowska Dadi Setiyadi
Zapraszamy na kolejną odsłonę projektu Hati Hati Hat w Mathare Art Gallery w Nairobi. Kapelusze doprowadziły dwa lata temu do stworzenia Sesamy w Yogyakarcie w Indonezji, jest to miejsce spotkań i dialogu międzykulturowego, w którym artyści z całego świata pracują w lokalnym kontekście nad zagadnieniami sztuki, ekologii, aktywizmu i mistycyzmu razem z kolektywami działającymi w Yogyakarcie. Podczas otwarcia wystawy odbędzie się również premiera książki o Sesamie, wydanej przez PamojaPress 2018, która podsumowuje dwa lata działań i projektów realizowanych przez ponad 35 artystów. Prezentacja w Mathare Art Gallery jest symbolicznym otwarciem trójkąta współpracy pomiędzy Polską, Kenią a Indonezją. Mamy nadzieję, że pokaz w Mathare będzie inspiracją do stworzenia unikatowej kolekcji mody w oparciu o kapelusze z kolekcji Hati Hati Hat, która powstanie w Spółdzielni Ushirika.
Projekt był pokazywany również w:
10.06.2016 Księgarnia/Wystawa, Fundacja Razem Pamoja, Kraków, Polska
28.06. 2016 National Gallery, Galeri Nasional Jakarta, Jakarta, Gambir, Java, Indonesia
22.07.2016 Kersan Art Foundation, Bantul, Yogyakarta, Indonesia
12.08.2016 Miejsce Projektów Zachęty, Warszawa, Polska
HATI HATI HAT ('hati hati' - w języku indonezyjskim - 'uwaga!')
to projekt, w którym polscy artyści otrzymali po jednym kapeluszu korkowym z Azji Południowo-Wschodniej. Będąc wyraźnym śladem kolonialnych czasów, kapelusze stały się w rękach artystów przedmiotem krytycznego re-designu. Prezentowane w Księgarni | Wystawie są wstępem do projektu, który będzie kontynuowany podczas wystawy "Social Design for Social Living" w Galerii Narodowej w Dżakarcie (we współpracy z CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie). Zaistnieją jako punkt wyjścia do kolejnych aktywności w Indonezji z mieszkańcami, lokalnymi środowiskami aktywistycznymi i twórczymi, które będą relacjonowane podczas trwania wystawy w Krakowie. Budowany w ten sposób kapitał symboliczny stanie się przedmiotem aukcji na stronie internetowej projektu, umożliwiając zbieranie środków na rozwiązanie realnego problemu na terenie Indonezji.
Projekt jest realizowny przez Justynę Górowską i Adama Grubę, reprezentujących Fundacja Razem Pamoja (we współpracy z Bartoszem Przybył-Ołowskim).