< MATHARE ART GALLERY (Kenia)

MATHARE ART GALLERY (Kenia)
2016-06-16 do 2016-06-16 Kraków i Podhale dla slumsów Mathare
Marika Szewczyk/Justus Omondi

2016-06-16 do 2016-06-16
Kraków i Podhale dla slumsów Mathare
Marika Szewczyk/Justus Omondi

Kraków i Podhale dla slumsów Mathare

Drodzy przyjaciele w Polsce i w Kenii!

Zwracamy się do Was z propozycją wspólnego działania, dzielenia się i poznawania skierowanego w stronę jednej ze szkół podstawowych położonej w Mathare Slum w Nairobi, w Kenii. Tym razem chcielibyśmy wspólymi siłami pomóc w odbudowie Macco School z Kenii. W celu zebrania środków na remont Macco School, prowadzimy zbiórkę publiczną o numerze: 2016/1574/OR a także prowadzimy szereg działań edukacyjno-foundraisingowych w szkołach i przedszkolach w Krakowie, na Podhalu i w Mathare Slum. Warszatami w Polsce zajmuje się Marika Szewczyk*, równolegle z nią w Kenii działa Justus Omondi**.

Wspólne akcje Fundacji Razem Pamoja i mieszkańców Małopolski, a także Rabki Zdrój prowadzone w przeszłości, doprowadziły do wielu dobrych zmian zarówno w naszej społeczności jak i w społeczności Mathare Slum. Wiemy o sobie dużo i dużo wspólnie zrobiliśmy.
Wierzymy, że wspólnymi siłami zakończymy odbudowę jeszcze w tym roku!

Macco School jest jedną z najbiedniejszych i najbardziej narażonych na zniszczenia podczas pory deszczowej. Przeciekający w wielu miejscach dach uniemożliwia prowadzenie lekcji podczas intensywnych opadów deszczu. Konstrukcja budynku jest mocno naruszona. Odpadają części dachu oraz drewniane fragmenty podtrzymujące ściany, a znacząco powyginana blacha odstaje niebezpiecznie w wielu miejscach. Szkoła nie posiada własnej toalety, na zewnątrz - przed wejściem - jest wydzielone miejsce dla dzieci, gdzie mogą załatwiać swoje potrzeby. Wewnątrz znajdują się tylko dwie osobne klasy lekcyjne oddzielone od siebie jedynie kawałkami różnych materiałów. W tych dwóch salach uczą się wszystkie roczniki, co zdecydowanie utrudnia naukę. Cztery lata temu w ramach wymiany muralami, ściany a właściwie blachy tej szkoły zostały ozdobione przez murale uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Rabki. Kenijscy uczniowie odwdzięczyli się muralem, który zostanie namalowany w tym roku na murze rabczańskiej szkoły. Szkoła jest w bardzo złym stanie i wymaga natychmiastowej pomocy. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami odbudujemy ją. Około połowy potrzebnych środków na jej remont zebrali już rodzice, ich rodziny i znajomi w Mathare Slum.