Szkoła w Jacmel
Szkoła w Jacmel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jacmel, Haiti

Idea projektu architektonicznego szkoły w Jacmel na Haiti zakładała stworzenie środo­wiska edukacyjnego odchodzącego od typowego myślenie o szkole jako budynku zamkniętym. Obiekt miał w swym założeniu stać się miejscem pobudzającym kreatywność, chęć poznawania i wyobraźnię dziecka, a ściany, podłogi i stropy zamiast ograniczać miały stymulować.

Budynek szkoły pozbawiony jest zwartej formy, na rzecz serii sytuacji przestrzennych, które razem tworzą eko­system dydaktyczny. Po przeciwnych stronach obiektu po­wstały dwa patia o odmiennym charakterze: ciche, przeznaczone do kontemplacji i nauki oraz ot­warte, z bieżnią, boiskiem i placem do spor­tu i rekreacji. Szkoła w sposób dosłowny stała się na­rzędziem łączącym zabawę z edukacją. Złożone, półotwarte przestrzenie, w których w trakcie zajęć całe wnętrze służy jako przestrzeń do nauczania, a podczas przerwy jako ogólnodostępna strefa komunikacji, stanowią wyzwanie rzucone monotonii i instytucjo­nalnemu charakterowi typowych budynków szkolnych. Projekt kreuje nową typologię szkoły, model eduka­cji przyszłości, wolny od nadmiernej kontroli i nadzoru.

Budowę szkoły rozpoczęła w 2012 roku Fundacja Polska-Haiti, zgodnie z projektem  przygotowanym przez pracownię architektoniczną Macieja Siudy, w składzie: Katarzyna Dąbkowska, Jerzy Mazurkiewicz, Marta Niedbalec, Łukasz Piasta, Kamil Rusinek, Maciej Siuda. W roku 2014 Szwajcarska Fundacja Holcim Awards zaliczyła projekt do grona 8 najważniejszych realizacji architektonicznych powstających w Ameryce Południowej w latach 2012-2014.

W 2018 roku fundacja Razem Pamoja włączyła się w proces budowy szkoły współpracując z artystkami i artystami. Powstała przestrzeń artystyczno-dydaktyczna (Salle d'Arte), a rezydencje artystyczne odbyli tam Tomek Baran, Agata Grzybowska oraz Łukasz Stokłosa. Prace dedykowane szkole i umieszczone w jej przestrzeni, spełniające funkcję artystyczną oraz edukacyjną, stworzyli: Zuzanna Janin Serca, Rose Marie Lamour Mural dla Salle d'Art, Wilber Laurent Jungel, Paulina Ołowska i Nina Ptaszkowski Co jest we wnętrzach owoców, Łukasz Stokłosa Krajobrazy, Meger Samedi Dzieci, Paweł Susid Flagi skromne/poziome pasy + kuwejt, różne resztki, Małgorzata Szymankiewicz Flagi, Alex Urban Biblioteka, Paulina Włostowska Gdzie jest kantyna szkolna?, Natalia Załuska Toaletowe kafelki, Przemysław Pyszczek Plac zabaw, Zuzanna Golińska Kosze na śmieci, Tomasz Baran Bramy szkolne, Agata Grzybowska Portrety robotników.

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Ołowska i Nina Ptaszkowski Co jest we wnętrzach owoców

 

Alex Urban Biblioteka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zuzanna Janin Serca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tomasz Baran Bramy szkolne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Agata Grzybowska Portrety robotników

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meger Samedi Dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Włostowska Gdzie jest kantyna szkolna?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zuzanna Golińska Kosze na śmieci,