< MATHARE ART GALLERY (Kenia)

MATHARE ART GALLERY (Kenia)
2016-02-13 do 2016-05-20 Ex-HI-bit (2)
Andrzej Karoń

2016-02-13 do 2016-05-20
Ex-HI-bit (2)
Andrzej Karoń

Ex-HI-bit (2)

Ex-HI-bit (2) 

w tym tytule zawarta jest cała idea MUZEUM EUROPEISTYCZNEGO im. Andrzeja Karonia:
połączone razem oznaczają WYSTAWIAĆ NA POKAZ, jednak i osobne sylaby tego wyrazu też mają tu znaczenie: Ex – kojarzy się z ExLibris, Hi – przywitaniem, bit – z rytmem. Już wyjaśniam szczegółowo:

Zaprosiłem pana Bartosza Przybył-Ołowskiego z Fundacji PamojaRazem do wspólnego zwiedzenia Muzeum Afrykanistycznego im. dr Bohdana Szczygła w Olkuszu. Jednak nasz cel był bardziej ambitny niż tylko samo obejrzenie bardzo ciekawej i różnorodnej kolekcji sztuki afrykańskiej i przedmiotów codziennego użytku. Naszym celem było nawiązanie współpracy artystycznej z olkuskim Muzeum, wejście w interakcje, przetworzenie tego, co tam widzieliśmy na interpretację artystyczną, którą prezentujemy na Józefińskiej 9 w Księgarni | Wystawie.

Idea jest prosta: skoro w Olkuszu istnieje Muzeum Afrykanistyczne, które gromadzi dary pochodzące z Afryki, kataloguje je, opisuje i wystawia, po to by Europejczycy mogli poznać kulturę i życie wciąż dla nas intrygującego i tajemniczego afrykańskiego kontynentu to czemu nie stworzyć Muzeum Europeistycznego, które na bieżąco rozbudowywane przez darczyńców, docelowo pozwoli osobom z innych kontynentów poznać wytwory sztuki bądź przedmioty codziennego użytku Europejczyków.

Serdecznie zachęcam Państwa do uczestnictwa w moim performansie lub po prostu do zwiedzenia wystawy Ex-Hi-bit. 

zapraszam
Andrzej Karoń

- - - 

kuratorzy: Kamil Kuitkowski, Bartosz Przybył-Ołowski 
współpraca: Justus Omondi, Dagny Krankowska