< MATHARE ART GALLERY (Kenia)

MATHARE ART GALLERY (Kenia)
2017-09-11 do 2017-10-11 On the Road - Andro Drom
Małgorzata Mirga-Tas

2017-09-11 do 2017-10-11
On the Road - Andro Drom
Małgorzata Mirga-Tas

On the Road - Andro Drom

Zarówno w obrazach jak i tkaninach Małgorzata Mirga-Tas używa barwnych, dekoracyjnych materiałów, mieniących się cekinów i innych błyszczących ozdób. Korzystając z nich prowadzi auto-ironiczną rozmowę ze stereotypami związanymi z estetyką romską. Jak pisze artystka: "Osobiście przyciąga mnie taka estetyka, która oscyluje na krawędzi kiczu, ale fascynuje życiem mnóstwem szczegółów i koloru.”

Prezentowana w Mathare Art Gallery tkanina "W drodze – Andro Drom" to praca o podwójnym znaczeniu i symbolice. Osadzona jest w realiach romskiego osiedla w Czarnej Górze, gdzie powstał projekt KALI BERGA. Z jednej strony obrazuje sceny z przeszłości i tragicznej historii Romów. Z drugiej stworzona jest z ubrań noszonych przez Romów obecnie.

Jak pisze artystka: „Moje prace mają charakter wspólnotowy / zbiorowy, co oznacza, że ​​cały proces twórczy angażował innych Romów, najczęściej członków mojej rodziny. Oni przynoszą własne ubrania, które później używam w moich obrazach i patchworkach. Te osobiste przedmioty są nośnikami pamięci; były one noszone w różnych okazjach, w dobrych i złych momentach życia ich właścicieli.”

Wystawa Małgorzaty Mirgi-Tas w Mathare Art Gallery ma stać się inspiracją dla kobiet pracujących w działającej piętro wyżej Cooperativa Spółdzielnia Ushirka. Poprzez bliskość tematyki prac artystki, takimi jaki rasizm ksenofobia i wykluczenie z aktualnymi problemami w Mathare Slums, mamy nadzieję na stworzenie dialogu pomiędzy tymi dwoma odległymi światami. 


Podczas trwania wystawy na przeciwko galerii zostanie wykonany mural "Poza horyzont" według projektu artystki.