< Art & Craft

Art & Craft
2017-07-21 do 2117-07-21 PamojaGoods
MatosekNiezgoda

2017-07-21 do 2117-07-21
PamojaGoods
MatosekNiezgoda

PamojaGoods

W imieniu kobiet i mężczyzn oraz dzieci z Mathare slum w Nairobi, w Kenii, artystów i projektantów, aktywistów i idealistów, przyjaciół Fundacja Razem Pamoja i jej samej zapraszamy na otwarcie sklepu PamojaGoods przy ul. Józefińskiej 9 w Krakowie. Działalność sklepu inaguruje prezentacje produktów (plecaków, toreb i pokrowców) społecznego projektuCooperative Spółdzielnia Ushirika.

Projekt przestrzeni sklepu oraz sprzedaż produktów w dniu otwarcia sklepu: duet Matosek Niezgoda

Cooperative Spółdzielnia Ushirika to społeczno-artystyczny projekt nawiązujący do tradycji ruchów spółdzielczych realizowany przez społeczność Mathare Valley wspólnie z Alicją Wysocką (Alfa Omegi)
Cooperative Spółdzielnia Ushirika rozpoczęła swoją działalność 23 stycznia 2017 roku w slamsie Mathare w Nairobi w Kenii. Jej siedziba znajduje się na piętrze, tuż nad Mathare Art Gallery. Projekt udało się zrealizować dzięki pomocy i wsparciu Fundacji Razem Pamoja. 

Nauka oraz wymiana umiejętności stanowi podstawowe motto Spółdzielni Ushirika. Osoby w niej zatrudnione nauczyły się szyć od podstaw. Ushirika zmienia sytuację ekonomiczną i społeczną zatrudnionych w niej kobiet. Spółdzielnia korzysta z lokalnych materiałów, tym samym wspierając miejscową ekonomię. Recyklingowi poddawane są zużyte opony oraz plastikowe torby. Spółdzielnia tworzy zarówno na rynek lokalny - szkół w slamsie jak i na eksport.

Członkinie spółdzielni są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym, mają możliwość przychodzenia do pracy z dziecmi. Spółdzielnia zapewnia produkty spożywcze dzięki, którym członkowie wspólnie przyrządzają i spożywają posiłki, umacniając pracownicze i koleżeńskie więzi.

USHIRIKA (z suahili) - ugrupowanie, kolaboracja, społeczność, grupa interesów, kooperatywa, spółdzielnia, organizacja, społeczeństwo, współpraca.

Kupujący efekty naszej pracy zapewniasz miejsca pracy osobom wykluczonym przez system ekonomiczny. Zysk ze sprzedaży jest przeznaczany na pensję dla członków spółdzielni oraz jej funkcjonowanie: opłatę czynszu, materiałów, igieł, nici, naprawę maszyn do szycia oraz zakup produktów spożywczych na posiłki dla członków spółdzielni oraz wynagrodzenie dla nauczycieli.

W sklepie zaprezentowany zostanie również projekt "Buty i książka które pomagają" realizowany od 2015 roku z szewcami z Mathare slamsu wraz zAlfa Omegi. Sprzedaż butów zasila fundusz stypendialny Fundacji Razem Pamoja - para butów to miesiąc nauki dla młodzieży ze slamsu w dobrym liceum w Kenii.


Członkowie Cooperative Spółdzielni Ushirika: Diana Adhiambo, Margert Adhiambo, Philgona Aluo, Brian Bera, Mary Mueni, Ann Mwikali, Millicent Ochieng, Susan Odhiambo, Justus Omondi, Rose Onyango, Nancy Opondo, Maureen Otieno, Alicja Wysocka.


POŁĄCZMY SIŁY!