< Księgarnia | Wystawa (Polska)

Księgarnia | Wystawa (Polska)
2017-05-20 do 2017-05-20 WHAT WAS INSIDE THAT LEATHER CASE? / O QUE HAVIA NAQUELA MALA DE COURO?
Anna Bella Gieger

2017-05-20 do 2017-05-20
WHAT WAS INSIDE THAT LEATHER CASE? / O QUE HAVIA NAQUELA MALA DE COURO?
Anna Bella Gieger

WHAT WAS INSIDE THAT LEATHER CASE? / O QUE HAVIA NAQUELA MALA DE COURO?

Fundacja Razem Pamoja ma zaszczyt zaprosić Państwa na pierwszą w historii wystawę Anny Belli Geiger w Polsce.

Anna Bella Geiger artystka łączącą abstrakcję geometryczną i informal, której twórczość mieści się w nurcie brazylijskiego awangardowego abstrakcjonizmu lat 50.. Została zaproszona do Polski przez Paulinę Ołowską podczas zeszłorocznej, trzeciej edycji, Mycorial Theater odbywającej się w Instytucie PIVO w Sao Paulo. Postać Anny Belli Geiger, żydówki polskiego pochodzenia, została odczytana przez Paulinę Ołowską jako jedna z wielu realnych uchodźczyń w historii. Ojciec Anny Belli Geiger był rzemieślnikiem wykonującym torebki damskie. Jak głosi rodzinna legenda w ucieczce do Rio de Janeiro towarzyszyła mu jedynie skrzynia wypełniona torebkami. Kilka z nich się zachowało. Torebki ojca pojawiają się od pewnego czasu w twórczości Anna Belli Geiger, są też tematem wystawy WHAT WAS INSIDE THAT LEATHER CASE? / O QUE HAVIA NAQUELA MALA DE COURO? oraz poprzedzających ją warsztatów odbywających się w Księgarni | Wystawie - krakowskiej galerii Fundacji Razem Pamoja. Ponieważ temat ucieczki, pochodzenia, stereotypu, urzeczowienia, barier, nierówności społecznych jest obecny w projektach i wystawach organizowanych przez Fundację Razem Pamoja kuratorka i kurator wybrali prace artystki, które obrazują właśnie te aspekty jej twórczości. Prace pochodzą z serii "Blonde and Brunette, Indian and Indian" (2014), "Equations" (1976) oraz „Camouflage" (1980).

Do udziału w czterodniowych warsztatach poprzedzających wernisaż wystawy zostali zaproszeni artyści: Martyna Borowiecka, Amanda Wieczorek, Robert Kuta, Marta Sala oraz Lamella - the house of queer art, krakowska grupa artystów, działaczy i performerów: Justyna Stasiowska, Gustavo C.Nogueira, Vala Tomasz Fołtyn i Francesco Bevilacqua.

Anna Bella Geiger (Waldman) (ur. 1933) - jest malarką, graficzką, ilustratorką, multidyscyplinarną artystką, rzeźbiarką i profesorką w Rio de Janeiro i Antwerpii. Swoją karierę rozpoczęła latach '50 XXw biorąc udział w pierwszej wystawie sztuki abstrakcyjnej w Rio de Janeiro „Petropolis" w 1953 roku. Mieszka i Pracuje w Rio de Janeiro. 

kuratorzy:
Paulina Ołowska 
Kamil Kuitkowski
 

Podziękowania dla: 
Instytutu Adama Mickiewicza, Mendes Wood DM.