< Sesama (Indonezja)

Sesama (Indonezja)
2017-01-21 do 2017-01-21 Pameran Gerobak Angkringan
Przemek Branas & Friends

2017-01-21 do 2017-01-21
Pameran Gerobak Angkringan
Przemek Branas & Friends

Pameran Gerobak Angkringan

"DZIESIĘCIU CHŁOPAKÓW W JEDNYM AUCIE"

Marzenia chłopaka–dzieciaka o zapierdalaniu z zawrotną prędkością wypaśnym samochodem spełniają się.
Zacznę więc od momentu, gdy miałem około pięciu–sześciu lat a Zastawa (marka samochodu–samochód ojca) został zamieniony na Volskwagena. Ojciec, ponieważ jest mechanikiem samochodowym, potrafił zrobić wiele, aby samochód mógł jeździć szybciej. Wtedy to on mógł!

Przerabianie aut na własny styl i sposób, tak aby były bardziej wydajne i wyjątkowe, należało kiedyś do standardów. Z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że była to słowiańska fantazja, której kraje Europy Zachodniej do końca nie rozumiały. Począwszy od przestrajania koni mechanicznych, skończywszy na dodatkach estetycznych, które powodowały, że auto w środku było niczym mieszkanie. A co jeśli ta słowiańska fanaberia jest jeszcze bardziej dziwaczna im dalej na wschód, a najbardziej fantazyjna w Azji? Trzeba było przejechać się na Wschód, aby zrozumieć, że ta fantazja związana jest z wyobraźnią, a ta z kolei z podejściem do życia.

Nie ma filmu drogi bez szaleństwa i wspomnienia o tym, co przemija. W 2013 roku, obserwując ulice Yogyakarty, pomyślałem, by zredukować prędkość w wizji filmu drogi, w którym biorę udział. Zamiana środka transportu jest konieczna, by nastąpił moment szaleństwa. Z samolotu przesiadłem się na samochód, następnie na motor....

Galeria Sesama to polsko–indonezyjski byt, w ramach którego chciałbym zaprezentować prace artystów z Indonezji i Polski. Łączyć ich będzie wspólna przestrzeń do ekspozycji, wózek służący do sprzedawania przeróżnych produktów. W Indonezji nazywany Gerobak ankrinban. To właśnie on stanie się metaforyczną przestrzenią–autem, metaloplastyczną instalacją łączącą artystów z tych dwóch krajów, tworząc z nich grupę kumpli z jednej bryki.
I co gdyby przełożyć te wszystkie filmy drogi, w których cała akcja dzieje się wokół bohaterów zamkniętych w aucie i autostrady, masy gangsterskich zajawek, w której to gangsterzy oprócz posiadania broni w aucie, mają tam swój własny świat? Co gdyby to wszystko przełożyć na sytuację wystawy, gdzie prace artystów pokazane na niej byłyby pracami najlepszych kumpli z jednej bryki, a przestrzeń wokół byłaby planem filmu drogi?

 

Artyści:

Bogusław Bachorczyk, PL

Norbert Delman, PL

Orsay Eugene, IND

Marcin Janusz, PL

Tomasz Malka, PL

Brilian Arif Pramana, IND

Karol Radziszewski, PL

Arif Hanungtyas Sukardi, IND

Stach Szumski, PL

Bahtiar Syahri R Zain, IND

concept:

Przemek Branas, PL