< Księgarnia | Wystawa (Polska)

Księgarnia | Wystawa (Polska)
2015-08-25 do 2015-10-03 EX-HI-BIT
Andrzej Karoń

2015-08-25 do 2015-10-03
EX-HI-BIT
Andrzej Karoń

EX-HI-BIT

Ex-HI-bit

w tym tytule zawarta jest cała idea MUZEUM EUROPEISTYCZNEGO im. Andrzeja Karonia:
połączone razem oznaczają WYSTAWIAĆ NA POKAZ, jednak i osobne sylaby tego wyrazu też mają tu znaczenie: Ex – kojarzy się z ExLibris, Hi – przywitaniem, bit – z rytmem. Już wyjaśniam szczegółowo:

Zaprosiłem pana Bartosza Przybył-Ołowskiego z Fundacji PamojaRazem do wspólnego zwiedzenia Muzeum Afrykanistycznego im. dr Bohdana Szczygła w Olkuszu. Jednak nasz cel był bardziej ambitny niż tylko samo obejrzenie bardzo ciekawej i różnorodnej kolekcji sztuki afrykańskiej i przedmiotów codziennego użytku. Naszym celem było nawiązanie współpracy artystycznej z olkuskim Muzeum, wejście w interakcje, przetworzenie tego, co tam widzieliśmy na interpretację artystyczną, którą prezentujemy na Józefińskiej 9 w Księgarni | Wystawie.

Idea jest prosta: skoro w Olkuszu istnieje Muzeum Afrykanistyczne, które gromadzi dary pochodzące z Afryki, kataloguje je, opisuje i wystawia, po to by Europejczycy mogli poznać kulturę i życie wciąż dla nas intrygującego i tajemniczego afrykańskiego kontynentu to czemu nie stworzyć Muzeum Europeistycznego, które na bieżąco rozbudowywane przez darczyńców, docelowo pozwoli osobom z innych kontynentów poznać wytwory sztuki bądź przedmioty codziennego użytku Europejczyków.

Serdecznie zachęcam Państwa do uczestnictwa w moim performansie lub po prostu do zwiedzenia wystawy Ex-Hi-bit. 

zapraszam
Andrzej Karoń


Bardzo dziękuję Andrzejowi Karoniowi za zaproszenie do wspólnego działania, dzielenia się i poznawania poprzez abstrakcyjną idee zbudowania wystawy-laboratorium-biura-magazynu-studia – totalnie dynamicznej ideologicznie przestrzeni analiz estetyczno-etnograficzno-politycznych. Artysta będzie w niej klasyfikował i opisywał na muzealnych kartach inwentaryzacyjnych przyniesione lub przysłane przedmioty, które na skutek intuicyjnej decyzji twórcy Muzeum zostaną lub nie zostaną włączone dobudowanej w ten sposób kolekcji muzealnej. Fundacja Razem Pamoja pomoże zaprezentować zbiory Muzeum Europeistycznego im. Andrzeja Karonia w nairobijskiej Bookstore | Exhibition, miejscu podobnym w swoim założeniu do krakowskiej Księgarni | Wystawy. Długo myślałem nad tym jaki przedmiot poddać pod rozwagę twórcy Muzeum. Zachęcam Was do podobnej refleksji i dzielenia się z artystą i kenijską społecznością przedmiotami. Muzeum budowane podczas działania Ex-Hi-Bit będziedziełem bardzo wielu osób, które zdecydują się uczestniczyć w dialogu z artystą i publicznością w Krakowie i w Nairobi, wspierając ten dialog i czerpiąc z niego inspirację.

Bartosz Przybył-Ołowski, kurator wystawy