< PROJEKTY ARTYSTYCZNE

PROJEKTY ARTYSTYCZNE
2016-07-23 do 2016-07-23 Flow / Motława
Gdańska Galeria Miejska

2016-07-23 do 2016-07-23
Flow / Motława
Gdańska Galeria Miejska

Flow / Motława

"FLOW Motława" to jednodniowe wydarzenie: warsztaty, akcje performatywne, koncerty, kuratorowane spływy kajakowe, rozmowy rzeki, odbywające się wzdłuż Motławy. Na nabrzeżu pomiędzy mostami Zielonym i Krowim (w okolicy Gdańskiej Galerii Miejskiej 2). Całe wydarzenie skupi się wokół galaru Solny, dawnego statku transportowego, zacumowanego przy brzegu Motławy. Stanie się on specjalną rezydencją artystyczną na wodzie, która rusza z Gdańska do Krakowa jako Płynący Festiwal Sztuk pod Prąd.

Rozmowy Performatywne:
14.00 "Księga Wisła. Krótkie historie z rzeki" wykład Ewy Cieplewskiej o współżyciu z rzeką Wisłą oraz projekcja filmu Grzegorza Wierzchowskiego Vistula Veneti, 2010.
15.00 "Amaurosis" to tytuł rozmowy, którą przeprowadzi Elisabeth Molin. Treść nawiązuje do niewidoczności, ciemności i granic wizji. Całość łączy w sobie opowiadania, fakty, muzykę i ruch.
16.00 Jonny Briggs poprowadzi rozmowę z publicznością oraz warsztaty z rysunku dotyczące błędów i tajemniczości, które obecnie organizuje w Tate Modern w Londynie.

Akcje performatywne:
14.00 – 18.00 Eva Vermandel w ramach projektu FLOW zaprosi chętnych uczestników do swojego pokoju hotelowego, w którym każdy będzie mógł wziąć prysznic, w taki sposób w jaki będzie tego chciał: w ubraniu, w bieliźnie lub nago - byle nie w stroju kąpielowym. Eva Vermandel w trakcie tych kąpieli wykona każdemu z uczestników portret.
Szczegóły: daga.ochedowska@gmail.com lub 695 989 689

18.00 "Flow Food. Rytm wody" - Kola Śliwińska. Performans kulinarny na łodzi. Gotowanie w rytmie wody, związane z kuchnią pięciu przemian. Idea dzielenia się i wymiany darów. Publiczność, która w tym performansie zechce wziąć udział może przynieść ze sobą jakiś dar, przedmiot z kręgu rzeczy naturalnych (muszle, kamienie), artykuły spożywcze. Dzielimy się, wymieniamy, razem uczestniczymy w rytmach i przekazujemy myśli, rozmawiamy z istotami natury.
18.00 - 19.00 Performens Agnieszki Brzezańskiej na galarze Solny/ na bębnie taiko OBV zagra Ania Tkaczyk. 

Kuratorowana wycieczka kajakowa:
14.00 – 18.00 Muzealne biuro wycieczkowe organizuje spływ kajakowy "Na tropie Żabiego Kruka". Legendy głoszą o dwóch różnych genezach powstania nazwy Żabi Kruk. Jedną z nich jest historia o młodzieńcu zamienionym w kruka i strąconym do żabiego błotka, druga zaś opowiada o pannach lekkich obyczajów i ich klienteli. Muzealne Biuro Wycieczkowe wpadło na kolejny trop dotyczący tajemniczej nazwy. Okazuje się, że odkryto niedawno ślady podwodnego potwora, który zamieszkuje okoliczne wody. Spływ kajakowy "Na tropie Żabiego Kruka" poświęcony jest historii zagadkowego stwora.
Spływ na trasie: GGM2 – Żabi Kruk, czas trwania 1h.
(wiecej informacji tel: MBW 509 586 668)

Warsztaty:
14.00 -18.00 Warsztat edukacyjny Mariki Szewczyk i Kamila Kuitkowskiego (Fundacja Razem Pamoja), pt. "Pływające zabawki z rzeczy znalezionych". Warsztaty dla dzieci i dorosłych poświęcone samodzielnemu wykonywaniu zabawek i pływających przedmiotów ze śmieci i rzeczy znalezionych.
16.00 – 17.30 "Zrób to sam, albo dzisiaj" - warsztaty Ewy Ciepielewskiej z druku za pomocą szablonu.

Koncerty:
20.00 Joanna Duda
21.00 Anna Zaradny koncert muzyki eksperymentalnej "Octopus (video)", "Go Go Theurgy" - kompozycja z najnowszego albumu.

Ponadto / Całodniowa wystawa w plenerze:
- Kenijski żagiel z worków po ryżu malowanych przez uczniów z Mathare Valley w 2014, Nairobi, Kenia (Fundacja Razem Pamoja)
- Projekcja filmów super 8 z Mathare slum, Bartosz Przybył-Ołowski (Fundacja Razem Pamoja)
- Prezentacja pocztówek Fundacji Razem Pamoja oraz kolekcji VOLANS
- Projekcja filmu Evy Vermandel oraz Aidana Gillena "The Sea is Always Fluid", 2011
- Projekcja wybranych filmów Jonnego Briggsa

Projekt odbywa się w ramach Programu Europejskiego People Smart Sculpture (PS2)

*Galar był statkiem znanym i stosowanym przez kilka stuleci, służył do spławu towarów do Gdańska. Wywodzi się z Górnej Wisły i Ulanowa. Znany był także galar bużny, czyli znad Bugu. Przewożono nim głównie zboże, sól, wapno, płody rolne, rzadziej drewno i węgiel.
Galar SOLNY został zbudowany w 2013 r w Wieluniu, na Warcie według tradycyjnych planów. Służy kulturze, edukacji i rekreacji. Mierzy 11,5 m długosci i 3,5 m szerokości. W ubiegłym roku przy pomocy 15 kM silnika pokonał dystans 3000 km drogami wodnymi Europy. Jest łodzią bardzo stabilną, bezpieczną, mimo swoich gabarytów zgrabnie porusza się na wodzie. Zanurzenia ma ok. 15 cm i łatwo nią manewrować w zmiennym korycie rzeki, zgodnie z przewodnią ideą, aby dostosowywać łodzie do Rzeki, a nie na odwrót."