< Sesama (Indonezja)

Sesama (Indonezja)
2019-07-14 do 2019-09-14 Sesama Book - Full Program / Buku Sesama - Acara Komplit
Adam Gruba & Sesama Team

2019-07-14 do 2019-09-14
Sesama Book
Adam Gruba & Sesama Team

Sesama Book - Full Program / Buku Sesama - Acara Komplit

O WYSTAWIE

Wystawa, którą niebawem zobaczycie to podsumowanie dwóch lat aktywności wielu osób zaangażowanych w naszą misję, jej trzonem i początkiem opowieści jest książka SESAMA.
Zastanawiając się nad tekstem kuratorskim w głowie miałem myśl, że najlepiej będzie zostawić głos artystom, tak też będzie, nie ma nadrzędnego tematu wystawy, która będzie zbiorem wydarzeń, opowieści i snucia marzeń. To co się wydarzy przemieszane będzie z tym co już się wydarzyło skłaniając do refleksji, że najważniejsze jest tu i teraz. W dobie gdzie antropocen (czyli my sami) daje się we znaki, a ludzie panikują i wieszczą apokalipsę znanego nam świata, nie pozostaje nic innego jak celebrować aktualność, moment i transcendecję wolności. Sesama to ludzie i wiara, że myślenie wspólne-plemienne pomoże uratować wiarę w to co nam pozostało -drugiego człowieka takiego samego jak my- zagubionego ale szczęśliwego z przebywania razem, robienia rzeczy razem i dzielenia się własnym szczęściem tworzenia pozytywnej rzeczywistości. Celebrując przyjaźń i zaangażowanie w lokalność pokażemy światu, że bliskość to coś bardzo ważnego i warto się nią dzielić.

Adam Gruba, kurator wydarzenia

O KSIĄŻCE

Kuratorem i inicjatorem powstania książki jest Adam Gruba- założyciel Sesamy, który wraz z Agnieszką Gratzą - redaktorem publikacji we współpracy z ponad trzydziestoma artystami związanymi z Sesamą. Książka jest zbiorem tekstów kolektywnego autora, którym są ludzie związani z Sesamą, tworzyli z nami projekty, współpracowali z nami lub przychodzili na wydarzenia przez nas organizowane. Są to:
Irene Agrivina, Frigidanto Agung, Anagard, Eyi and Eri, Przemysław Branas, Marek Bro, Kharisma Brojess, Agnieszka Brzeżańska, Rupa Bule,Ian Douglass, Naim Duf, Pak Dukuh,
Arahmaiani Feisal, Arinanda Gilang,Justyna Górowska, Sanggar Anak Jeman, ketljilbergerak, Nissak Latifah, Norem Muhtoyo, Efnu Nirwana, Luca Petranyi, Omah Pohon
Vivien Poly, J Mo'ong Santoso Pribadi, Moira Ratmoko, Selo Riemulyadi, Łukasz Roth, Andriko Sandria Maliki, Dadi Setiyadi, Piotr Sikora, Emilia Sobczuk, Alejandra Solano, Bahtiar Syahri, Janka Szoke, Su Tomesen, Zita Wahyu, Marta Węglińska, Iwan Wijono,

O SESAMIE

Sesama jest kolektywem ale również trzecią filią Fundacji Razem Pamoja (obok tej w Krakowie i Nairobi) powołaną w 2016 w malowniczej Yogyakarcie przez Adam Grube i Justynę Górowską. Osadzona w pięknym jawajskim domu pełni funkcję project space’u, domu kultury jak i rezydencji twórczej.

Nasze dwuletnie działania skupiały się wokół współpracy z lokalną społecznością, mieszkańcami wioski jaki i grupami artystycznymi w kontekście najbardziej palących problemów. Prowadziliśmy także program rezydencyjny, który pozwalał na polsko-indonezyjską wymianę artystów oraz na wizyty artystów z całego świata zainteresowanych wspólnym działaniem.


Nasze metody pracy są oparte o fascynację kulturą Do-It-Youself oraz zaangażowany model współpracy z pogranicza sztuki, aktywizmu i edukacji. Sesama powstała z projektu Hati Hati Hat, który umożliwił alternatywne zebranie środków poprzez zaangażowanie ponad 60 polskich artystów, którzy przeprojektowali kolonialny kapelusz w dzieła sztuki.

Jak wskazuje nazwa (SESAMA - j.jawajski wspólnie, razem) jest przede wszystkim community mieszkańców, artystów i edukatorów.

W wystawie wezmą udział również:
Adela Souckova
Buyung Mentari
Omah Pohon
Anna Szczurek
Stachu Szumski
Vero
Danika
Nina
Anissa
Yunus
Nusantara tribe
Kamboja press
Survive! Garage
AKAR MERDEKA
Kapalatama Bawep
Agus Cavalera
Hendra
HONF
Bangkit
Needle&Bitch
Ernawati & Daugthers
Katrina
Ipin&Friends
JaranGoiank
Malve&Merel

i wielu innych niespodziewanych gości, koncertów, performanców, które będą się objawiać podczas 1,5 miesiąca trwania wystawy 14 lipca - 31 sierpnia

Wystawa i jej ekspozycja powstała podczas wspólnych wystaw i imprez.

Podczas wystawy otwieramy LOCAL BLOOMING MARKET gdzie lokalni artyści i twórcy wystawią swoje oryginalne produkty w tym te związane z Sesamą.

Swoje stanowisko zaprezentuję również wioska Jeblog