< Sesama (Indonezja)
Wydarzenia >

Sesama (Indonezja)

Jl. Kebayan, Rt 02 Dk 3 Jeblog, Tirtonirmolo, Kasihan, Bantul Yogyakarta

senisamasama@gmail.com

+62 813-8241-5299

Godziny otwarcia

24 h

Sesama (Indonezja)

Przestrzeń SESAMA znajduje się w tradycyjnym jawajskim domu, mającym swoją długą tradycje, współcześnie dla Indonezyjczyków będąc przede wszystkim miejscem spotkań, ceremonii i sztuki. Architektura nie straci swojej pierwotnej funkcji stając się miejscem dostępnym i otwartym dla mieszkańców wioski Jeblog w której znajduje się SESAMA. Będzie jednocześnie inkubatorem działań z pola współczesnej sztuki, miejscem żywej rozmowy nad najbardziej palącymi współczesnymi problemami dotyczącymi ekonomii, polityki i ekologii. SESAMA jest nastawiona na szeroką współpracę z środowiskiem artystycznym z Jogjakarty, które to jest niezwykle wrażliwe na problemy społeczne, reprezentując model pracy wspólny dla dotychczasowej działalności Fundacji RazemPamoja, zgodny z zasadą „poznawać, działać, dzielić się”.

SESAMA zakłada nie tylko doraźną pomoc i aktywizm prowadząc warsztaty dla dzieci, program edukacyjny czy organizując lokalne wydarzenia. Ważna będzie także aktywność na większą skalę poprzez szukanie innowacji w rozwiązywaniu lokalnych i globalnych problemów takich jak jak: brak rozwiązań i świadomości związanej z plastikowymi odpadami, radykalizacja poglądów i wiary, wyniszczanie środowiska naturalnego. Zaangażowanie SESAMA wynika z przekonania, że poprzez działania z pola sztuki, aktywizmu i nauki można pozytywnie wpływać na rzeczywistość.

Otwarcie przestrzeni będzie związane z prezentacją zaproszonych organizacji: Honfablab, Ketjilbergerak, Prahu, Performanceklub, Taring Padi. Wystawa zaprezentuje model pracy grup artystycznych z Jogjakarty wspólny dla Fundacji RazemPamoja, tym samym rozpoczynając długoterminową współpracę z nimi. 

Ponieważ jednym z założeń powołanego miejsca jest stworzenie polsko-indonezyjskiej wymiany kulturowej, SESAMA zakłada także program rezydencyjny, skupiający się na kulturowym dialogu. Rezydencja zakłada współpracę zaproszonych artystów z Polski z organizacjami, z którymi współpracuję SESAMA na miejscu. Skupi się na metodach opartych na „empirycznym doświadczeniu”, eksplorowaniu lokalnych zagadnień w oparciu o artystyczną praktykę i współpracę.