< MATHARE ART GALLERY (Kenia)

MATHARE ART GALLERY (Kenia)
2018-02-03 do 2018-03-15 Hello! I'm Adam
Dawid Polony

2018-02-03 do 2018-03-15
Hello! I'm Adam
Dawid Polony

Hello! I'm Adam

Adam i Ewa mieli mieszkać w Edenie; Bóg zakazał im jedynie kosztowania owocu z drzewa poznania dobra i zła. Za namową węża-kusiciela Ewa i Adam złamali zakaz. Za ten grzech Bóg ukarał ich wygnaniem z ogrodu i przekleństwem.

Cykl niewielkich obrazów, które Dawid Polony przywiózł do Nairobi to aktualne spojrzenie na biblijny mit, który w bardzo prosty sposób tłumaczy tajemnicę obecność człowieka na Ziemi oraz formę, w której realizuje się życie gatunku ludzkiego. Obrazy Polonego podobnie do biblijnego tekstu, podkreślają rolę dobra i zła, wolności wyborów oraz istniejących napięć między kobietą a mężczyzną. W prosty, zabawny i zdystansowany sposób próbują wyrazić intuicje artysty dotyczące realności istnienia grzechu pierworodnego i jego skutków we współczesnym świecie. Artysta o swoich pracach mówi, że beztroskie w formie, niezobowiązujące, tworzone w kilkanaście minut, kolorowe obrazki to próba uobecnienia farsy, w której się znajdujemy. Są banalne tak jak banalny był czyn Adama i Ewy, jak banalna bywa zdrada, zauroczenie i powszechna chęć posiadania przedmiotów z nadgryzionym jabłkiem...

Rodzi się więc pytanie czy banał to element boskiego przekleństwa czy beztroski krok ku wolności?

 

Dawid Polony, polski artysta urodzony w 1988 roku. Zajmuje się malarstwem, rzeźbą, tworzy obiekty, zajmuje się również happeningiem oraz sztuką site-specific. Mieszka i pracuje w Krakowie. Członek grupy Porno oraz duetu artystycznego Duduiści.