< Księgarnia | Wystawa (Polska)

Księgarnia | Wystawa (Polska)
2019-11-29 do 2020-01-02 Terompet Rakyat 2018 / Taring Padi & Efnu Nirwana
Efnu Nirwana & Taring Padi

2019-11-29 do 2020-01-02
Terompet Rakyat
Efnu Nirwana & Taring Padi

Terompet Rakyat 2018 / Taring Padi & Efnu Nirwana

Taring Padi działa nieprzerwanie od 1998 roku kiedy to jako kolektyw artystyczny zaczęli brać udział w wydarzeniach rewolucyjnych w Indonezji w latch 1998/99. Swoimi akcjami artystycznymi, do których przygotowują grafiki, transparenty, wspierają protesty i pomagają organizować manifestacje pomagające lokalnej ludności (zapomnianej przez tamtejsze władze zaślepione intratnymi propozycjami wielkich korporacji), walczyć o swoje prawa. Charakterystyczna dla nich metoda litografii wycinanej w drewnianej płycie służy do powielania komunikatów, które chcą przemycić w swojej twórczości. Jest to popularna metoda tworzenia podobnych grafik wśród różnych artystów działających w Yogyakarcie, co stanowi swoistą wizytówkę lokalnych twórców zaangażowanych w życie społeczne.

Na wystawie w PamojaGoods zaprezentują serię grafik oraz mural autorstwa Efnu Nirwana, który jako reprezentant przybędzie do Krakowa pod koniec listopada. Wydarzeniu będzie również towarzyszyć spotkanie tatuażystów podczas którego będzie można zrobić sobie unikalny tatuaż autorstwa Efnu jak i zaproszonych artystów z Krakowa! ! !

Taring Padi pokazywało swoje pracę podczas wystawy otwierającej Sesame, filię Fundacji Razem Pamoja w Yogyakarcie, a Efnu Nirwana był lokalnym artystą rezydentem, który współpracuje stale z Sesamą i jest autorem jednego z tekstów w książce Sesama wydanej przez PamojaPress.

"Efektem dyskusji i pracy Taring Padi jest seria Terompet Rakyat 2018, która nawiązuje do obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Indonezji w kontekście ostatnich wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Jesteśmy świadomi, że krytyka jest zawsze potrzebna w trakcie realizacji ideałów sprawiedliwego i uczciwego społeczeństwa. Stąd też głównym tematem pracy jest świadomość polityczna, która została podzielona na tematy dotyczące korupcji, tolerancji, środowiska i praw człowieka.

Sztuka jest jednak najistotniejszym tematem działań Taring Padi. Terumpet Rakyat 2018 jest drzeworytem wykonanym przez 22 artystów w 22 seriach, wydrukowanym przez wszystkich uczestników na papierze w kształcie koła mającym 58 cm średnicy.

Terompet Rakyat rozpowszechnia swoje pomysły i prace poprzez organizowanie wystaw w rożnych miastach i krajach, a także wykorzystując publiczne przestrzenie.

Taring Padi jako kolektyw artystów próbuje wspierać sztukę, by mogła ona trafić do ludzkiej świadomości."

Taring Padi 2018


Efnu Nirwana o sobie:

"Efnu Nirwana to artysta lowbrow/popart, który maluje głównie w żywych kolorach. Tworzy własne, zniekształcone postacie i twarze. Jako członek grupy artystów / aktywistów Taring Padi, opera swoję pracę główie na osobistych, codziennych doświadczeniach, kwestiach społeczno-politycznych, środowisku, globalizacji i ich wzajemnym oddziaływaniu na ludzkie emocje. Tworząc wyraża się w takich medium jak malarstwo, grafika, performance i tatuaż. Teraz koncentruje się na tatuażu, aby przekazywać wiadomości bezpośrednio i osobiście swojemu odbiorcy."